„Regionalnie – niebanalnie”, czyli działamy lokalnie!
4 października uczniowie klas IV-VIII udali się do Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek, w którym niegdyś mieszkał hrabia Wilhelm von Hochberg. Przewodnik, pan Rafał Marcińczak, najpierw oprowadził nas po wystawach mieszczących się w zabytkowej masztalarni. Zwiedzanie atrakcyjnej wystawy historycznej oraz innowacyjnej ekspozycji przyrodniczej wywołało moc wrażeń i emocji oraz wzbudziło podziw i zachwyt uczestników wycieczki. Pan Rafał ciekawie opowiadał o tym, jak wygląda życie w lesie oraz o pracach, jakie wykonują leśnicy w poszczególnych porach roku.
Druga część warsztatów odbyła się w lesie. Z wielką ochotą wędrowaliśmy mokrymi alejkami bukowego lasu, podziwiając jesienny krajobraz. Pan Rafał wskazywał ciekawe miejsca: wiekowe dęby, buki, mrowiska, budki lęgowe. Podczas spaceru wszyscy aktywnie słuchali, zadawali pytania, a co odważniejsi skosztowali nawet rosnącej w lesie pokrzywy. Podczas wycieczki odwiedziliśmy także grób hrabiego Hochberga. Pan Rafał powiedział nam, że dawniej, zanim na górzystych terenach Moreny Czarnkowskiej wyrósł majestatyczny dziś las bukowy, z miejsca, w którym obecnie znajduje się grób hrabiego, było widać naszą miejscowość – Białą.
Kolejnym punktem wycieczki było ognisko, przy którym mogliśmy się ogrzać i zjeść ciepły posiłek, a także wymienić się wrażeniami i spostrzeżeniami po odbytych warsztatach. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Restauracji Rodzinne Smaki („Jadłodajnia Osiedlowa”) w Czarnkowie na pyszny obiad.
Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia oraz wiedzę o lesie, leśnictwie i środowisku przyrodniczym.
Wycieczka odbyła się w ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu „Regionalnie – niebanalnie”, który jest współfinansowany ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Czarnkowsko-Trzcianecka Lokalna Grupa Działania przy wsparciu Rady Rodziców przy SP w Białej oraz KGW z Wapniarni Pierwszej.