REGIONALNIE- NIEBANALNIE

4 października uczniowie klas IV-VIII udali się do Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj – Zamek, w którym niegdyś mieszkał hrabia Wilhelm von Hochberg. Przewodnik, pan Rafał Marcińczak, najpierw oprowadził nas po wystawach mieszczących się w zabytkowej masztalarni. Zwiedzanie atrakcyjnej wystawy historycznej oraz innowacyjnej ekspozycji przyrodniczej wywołało moc wrażeń i emocji oraz wzbudziło podziw i zachwyt uczestników wycieczki. Pan Rafał ciekawie opowiadał o tym, jak wygląda życie w lesie oraz o pracach, jakie wykonują leśnicy w poszczególnych porach roku. Druga część warsztatów odbyła się w lesie. Z wielką ochotą wędrowaliśmy mokrymi alejkami bukowego lasu, podziwiając jesienny krajobraz. Pan Rafał wskazywał ciekawe miejsca: wiekowe dęby, buki, mrowiska, budki lęgowe. Podczas spaceru wszyscy aktywnie słuchali, zadawali pytania, a co odważniejsi skosztowali nawet rosnącej w lesie pokrzywy. Podczas wycieczki odwiedziliśmy także grób hrabiego Hochberga. Pan Rafał powiedział nam, że dawniej, zanim na górzystych terenach Moreny Czarnkowskiej wyrósł majestatyczny dziś las bukowy, z miejsca, w którym obecnie znajduje się grób hrabiego, było widać naszą miejscowość - Białą. Kolejnym punktem wycieczki było ognisko, przy którym mogliśmy się ogrzać i zjeść ciepły posiłek, a także wymienić się wrażeniami i spostrzeżeniami po odbytych warsztatach. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Restauracji Rodzinne Smaki („Jadłodajnia Osiedlowa”) w Czarnkowie na pyszny obiad. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia oraz wiedzę o lesie, leśnictwie i środowisku przyrodniczym. Wycieczka odbyła się w ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu "Regionalnie - niebanalnie", który jest współfinansowany ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Czarnkowsko-Trzcianecka Lokalna Grupa Działania przy wsparciu Rady Rodziców przy SP w Białej oraz KGW z Wapniarni Pierwszej.
24 października 2024 r. uczniowie najstarszych klas wzięli udział w kolejnym wydarzeniu w ramach projektu "Regionalnie - niebanalnie" realizowanego przez nauczycieli naszej szkoły. Podczas wycieczki do Wielenia uczniowie mieli zapewnione liczne atrakcje. Wzięli udział w lekcji bibliotecznej w nowoczesnej Bibliotece XXI wieku mieszczącej się w Nadnoteckim Centrum Kultury, obejrzeli film pt. „Film dla kosmitów” w Kinie za Rogiem oraz odwiedzili Centrum Nauki SOWA (Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności), gdzie mieli okazję eksperymentować przy interaktywnych stacjach i podejmować wyzwania konstruktorskie. Podczas tej wycieczki uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę poprzez samodzielne odkrywanie i eksperymentowanie, ale także nauczyli się, że prawdziwe relacje międzyludzkie nie mogą być zastąpione przez kontakt wyłącznie za pomocą Internetu, co ukazał obejrzany film.
21 listopada w BPiCK, której Filia znajduje się w naszej szkole, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, będące podsumowaniem projektu "Regionalnie-niebanalnie". Projekt ten, realizowany przez Grupę Nieformalną Ciekawi Świata, był współfinansowany ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Czarnkowsko-Trzcianecka Lokalna Grupa Działania, przy wsparciu finansowym Rady Rodziców i współpracy z KGW z Wapniarni Pierwszej. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia, uczniowie Szkoły Podstawowej im. ppor. Alfreda Sofki w Białej mieli niepowtarzalną okazję do bezpłatnego udziału w trzech fascynujących wycieczkach: 1. Warsztaty leśne u Jasia i Małgosi w Straduniu, 2. Wizyta w Centrum Promocji Lasów Państwowych w Goraju, 3. Wycieczka do Wielenia, gdzie odwiedzili Centrum Nauki SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, Bibliotekę XXI Wieku oraz uczestniczyli w seansie filmowym w Kinie za Rogiem w Nadnoteckim Centrum Kultury w Wieleniu.
Podsumowaniem projektu była Akcja Integracja, czyli spotkanie międzypokoleniowe z poetką p. Grażyną Ewą Skonieczną oraz wieczorek poetycki pt. "Wyfrunęły myśli". Już na samym początku Antonina Sokalska, swoją interpretacją piosenki z repertuaru Krystyny Prońko pt. „Papierowe ptaki”, wprowadziła uczestników spotkania w niezwykły nastrój, a następnie uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem recytowali wiersze poetki, co było niezapomnianym doświadczeniem zarówno dla nich, jak i dla zgromadzonej publiczności. Tego wieczoru wspomnieliśmy również dwóch lokalnych poetów, Jana Ubowskiego oraz Mateusza Kowalskiego, których interpretacje wierszy przedstawił absolwent naszej szkoły - Wiktor Bielecki.